Mevlid Kandili Nedir

Müslümanlar ve hatta Müslüman olmayanlar bile Mevlid Kandili Nedir. Veladet Kandili veya Mevlid Kandili olarak da bilinen Mevlid Kandili, Hz. Muhammed Bin Abdullah’ın doğum gecesidir. İslam’ın son peygamberinin doğum günü olarak da bilinir. Müslümanlar, her yıl sevgili peygamberlerinin doğum gününü kutlarlar. Türkiye’de iki farklı takvime göre iki farklı olayda kutlarlar. Ana kutlama Hicri ayının 12. gecesi Rebiulevvel’de yapıldı. Şii Müslümanlara göre, peygamber Rebiulevvel’in 17. gününde doğdu. Mevlid Kandili’nin sözlük anlamı hakkında konuşursak, o zaman doğum zamanı anlamına gelen Mevlid veya Mevlid iki sözcüğün toplamıdır. Kandılı ise Türkçe ve Arapça dillerinde mum anlamına gelir. Peygamber’in doğum gecesi (P.B.U.H) Türk Müslümanlar mumları yakar. Şiiler ve Sünniler arasındaki çatışmayı durdurmak için bütün hafta 11 ile 17 arasındaki doğum günün kutlu olsun.

Mevlid Kandili Nedir

Türkiye’de Müslümanlar, Muhammed’in Doğum Gününü iki farklı olayda kutluyorlar. Bir zamanlar, Ay Takvimi olarak da bilinen Hicri Takvimi’ne göre kutlarlar. Bu takvime göre, Müslümanların iki farklı inancı var. Sunnie bu dini olayı 3. hijyen ayının 11. veya 12. gecesinde kutlarken, Şiiler bu olayı bu ayın 17. gününde kutlar. Bu dini etkinlik, son yıllarda yıllardan beri Gürcü takvimine göre de kutlanmaktadır. Gürcü takvimine göre, bu Nisan ayında bile kutlanıyor.

Mevlid Kandili Nedir

Mevlid Kandili Nedir Kisaca:

İnsanların çoğu Mevlid Kandılı Nedir? Bu etkinliğin ayrıntılarını hala arıyorsanız, Mevlit Kındili’nin tarihi geçmişini vermeme izin verin. Emeviler ve Abbasi döneminde bu olay kutlanmıyordu. İlk kez bu olay, Mısır’daki Shitte Fatimid State tarafından 350 yıllık Hehira’dan sonra kutlandı. O zamandan beri insanlar Mevlid-I Şerif’teki bu dini olayı kutluyorlar.

Mevlid Kandili Nedir Nicin Kutlanir:

Mevlid Kandılı Nedir hakkında bir şey bilmiyorsanız, Nicin Kutlanir, bunun Hz. Muhammed’in (PBUH) doğum günü olduğunu bilmelisiniz. İnsanlar her yıl sevgili peygamberin doğum gününü kutlamayı severler.

Muslims and even non-Muslims are looking for Mevlid Kandili Nedir. Mevlid Kandili which is also known as the Veladet Qandili or Mawlid Qandili is the birth Night of Prophet Muhammad Bin Abdullah (S.A.W.W). It is also known as the Birthday of the last Prophet of Islam. Muslims celebrate the birthday of their beloved prophet every year. In Turkey, they celebrate on two different occasions according to two different calendars. The main celebration held on the 12th night of the Hijri month Rebiulevvel. According to the Shiites Muslims, the prophet was born on the 17th day of Rebiulevvel. If we talk about the dictionary meaning of Mevlid Kandili then it is the sum of two words Mevlid or Mawlid which means the time of birth. While Kandili means Candle in Turkish and Arabic language.

On the birth night of Prophet (P.B.U.H) Turkish Muslims light the candles. In order to stop the conflict between the Shiites and Sunnies the whole week between 11 to 17 known as happy Birthday Week.

In Turkey, Muslims celebrate Muhammad’s Birthday on two different occasions. Once they celebrate according to the Hijri Calendar which also known as the Lunar Calendar. According to this calendar, Muslims have two different beliefs. Sunnie celebrates this religious event on the 11th or 12th night of the 3rd Hijri month while Shiites celebrate this event on the 17th day of this month. This religious event is also being celebrated according to the Georgian calendar for the last many years. According to the Georgian calendar, this event is being celebrated in the month of April.

What is Mevlid Kandili:

Most of the people have understood about Mevlid Kandili Nedir Kisaca. If you still looking for the details of this event then let me provide some historical background of Mevlit Kindili. During the period of Umayyads and Abbasids this event was not celebrating. The first time this event was celebrated after 350 years of Hehira by Shitte Fatimid State in Egypt. Since then people are celebrating this religious event og Mevlid-I Serif.

Why we Celebrate Mevlid Kandili:

If you don’t know about Mevlid Kandili Nedir Nicin Kutlanir than you must know that it is the birthday of the Prophet Muhammad (PBUH). People love to celebrate the birthday of the beloved prophet every year.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *